Regulamin organizacyjny podmiotu leczniczego
DOKTOR BARNABA PUSTELNIAK Centrum Zdrowia i Medycyny Rodzinnej w Toruniu
(numer wpisu do RPWDL Wojewody Kujawsko-Pomorskiego: 000000274552)
– wersja z dnia 25 marca 2024 roku –
W oparciu o art. 24 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (tekst jedn. Dz. U.
z 2016 r., poz. 1638 ze zm.) określa się następujący regulamin organizacyjny podmiotu leczniczego DOKTOR BARNABA PUSTELNIAK Centrum Zdrowia i Medycyny Rodzinnej w Toruniu:
Rozdział I
Postanowienia ogólne
Niniejszy regulamin określa w szczególności:
- firmę podmiotu leczniczego DOKTOR BARNABA PUSTELNIAK Centrum Zdrowia i Medycyny Rodzinnej w Toruniu;
- cele i zadania podmiotu DOKTOR BARNABA PUSTELNIAK Centrum Zdrowia i Medycyny Rodzinnej
w Toruniu;
- strukturę organizacyjną zakładu leczniczego;
- rodzaj działalności leczniczej oraz zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych;
- miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych;
- przebieg procesu udzielania świadczeń zdrowotnych;
- organizację i zadania poszczególnych jednostek lub komórek organizacyjnych zakładu leczniczego oraz warunki współdziałania tych jednostek lub komórek;
- warunki współdziałania z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą w zakresie zapewnienia prawidłowości diagnostyki, leczenia, pielęgnacji i rehabilitacji pacjentów oraz ciągłości przebiegu procesu udzielania świadczeń zdrowotnych;
- wysokość opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej ustalonej w sposób określony w art. 28 ust. 4 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta;
- organizację procesu udzielania świadczeń zdrowotnych oraz wysokość opłat za świadczenia zdrowotne:
- sposób kierowania jednostkami lub komórkami organizacyjnymi zakładu leczniczego.
- DOKTOR BARNABA PUSTELNIAK Centrum Zdrowia i Medycyny Rodzinnej z siedzibą w Toruniu (87-100), przy ul. Szosa Chełmińska 168/10, wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, REGON: 369033120, NIP: 7551862238 (dalej jako „DB”) jest podmiotem leczniczym i wykonuje działalność leczniczą w oparciu o obowiązujące przepisy prawa, w szczególności:
- ustawę z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy;
- ustawę z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta;
- ustawę z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
oraz w oparciu o postanowienia niniejszego regulaminu.
- DB wykonuje działalność leczniczą w zakładzie podmiotu leczniczego pod nazwą DOKTOR BARNABA PUSTELNIAK Centrum Zdrowia i Medycyny Rodzinnej z siedzibą w Toruniu (87-100), przy ul. Szosa Chełmińska 168/10
- DB udziela świadczeń zdrowotnych w pomieszczeniach zakładu podmiotu leczniczego, tj.
w DOKTOR BARNABA PUSTELNIAK Centrum Zdrowia i Medycyny Rodzinnej z siedzibą w Toruniu
(87-100), przy ul. Szosa Chełmińska 168/10 oraz w miejscu pobytu pacjenta.
- Celem działalności DB jest prowadzenie działalności leczniczej polegającej na udzielaniu nieodpłatnych i odpłatnych świadczeń zdrowotnych przez wykonywanie zawodowo działań służących zachowaniu, przywracaniu lub poprawie stanu zdrowia, orzekanie o stanie zdrowia pacjentów na podstawie obowiązujących przepisów, a także realizacja zadań z zakresu promocji zdrowia, prowadzenie szkoleń dla personelu.
- Rodzaj wykonywanej przez DB działalności leczniczej, zgodnie z ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 r.
o działalności leczniczej, to ambulatoryjne świadczenia zdrowotne. DB prowadzi działalność
w zakresie praktyki lekarskiej ogólnej (kod PKD 86.21.Z – praktyka lekarska ogólna).
- Zakres udzielanych przez DB świadczeń zdrowotnych obejmuje świadczenia z zakresu podstawowej oraz specjalistycznej opieki zdrowotnej, udzielane w warunkach niewymagających ich udzielania w trybie stacjonarnym i całodobowym w odpowiednio urządzonym, stałym pomieszczeniu, a także świadczenia zdrowotne, które obejmujące badania diagnostyczne wykonywane w celu rozpoznania stanu zdrowia i ustalenia dalszego postępowania leczniczego.
- Cele, zadania i świadczenia, o których mowa powyżej będą wykonywane przez personel medyczny DB, posiadający wymagane przepisami odrębnymi kwalifikacje zawodowe. Cele i zadania określone powyżej DB realizuje z wykorzystaniem posiadanych zasobów kadrowych, lokalowych, sprzętowych i finansowych oraz we współpracy ze szpitalami oraz innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą, placówkami klinicznymi akademii medycznych i instytucjami naukowymi oraz innymi podmiotami.
- Świadczenia zdrowotne udzielane są z zachowaniem należytej staranności, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, respektując prawa pacjenta oraz zgodnie z zasadami etyki zawodowej.
- Pomieszczenia oraz wyposażenie zakładu podmiotu leczniczego DOKTOR BARNABA PUSTELNIAK Centrum Zdrowia i Medycyny Rodzinnej w sprzęt medyczny, odpowiadają wymaganiom fachowym, sanitarnym i standardom określonym w odrębnych przepisach.
- Aparatura i sprzęt medyczny przedsiębiorstwa są wprowadzone do obrotu i używania zgodnie
z obowiązującymi przepisami.
Rozdział II
Struktura organizacyjna
- W skład zakładu podmiotu leczniczego pod nazwą DOKTOR BARNABA PUSTELNIAK Centrum Zdrowia i Medycyny Rodzinnej wchodzi jednostka organizacyjna pod nazwą DOKTOR BARNABA Centrum Zdrowia i Medycyny Rodzinnej
- W skład jednostki organizacyjnej wchodzą następujące komórki organizacyjne:
- Poradnia Lekarza Rodzinnego (kod resortowy 001);
- Dział administracyjno-księgowy.
- W ramach Poradni Lekarza Rodzinnego, świadczeń zdrowotnych udzielają lekarze specjaliści medycyny rodzinnej, lekarze w trakcie specjalizacji oraz inni specjaliści.
- Do zadań Poradni Lekarza Rodzinnego należy:
- leczenie ambulatoryjne chorób osób dorosłych i dziećmi wraz z wizytami domowymi
u pacjentów obłożnie chorych;
- wykonywanie badań profilaktycznych, badań diagnostycznych, współpraca z laboratoriami
w celu realizacji świadczeń diagnostycznych;
- współpraca z lekarzami specjalistami w zakresie konsultacji o leczenia pacjentów wymagających szczególnego postępowania leczniczego;
- kierowanie pacjentów na leczenie stacjonarne w oddziałach szpitalnych, sanatoriach
i specjalistycznych ośrodkach leczniczych;
- orzekanie i opiniowanie o stanie zdrowia.
- Działem administracyjno-księgowym zarządza DB. Zadaniem działu administracyjno-księgowego jest w szczególności prowadzenie dokumentacji administracyjno – finansowej oraz gromadzenie
i prowadzenie dokumentacji medycznej, obejmującej całokształt działalności zakładu leczniczego DB. DB może zlecić prowadzenie dokumentacji administracyjno – finansowej podmiotom zewnętrznym.
- Kierownikiem podmiotu leczniczego w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej jest właściciel DB.
- Kierownik wykonuje wszelkie prawa i obowiązki, jakie na DB nakładają powszechnie obowiązujące przepisy prawa. Kierownik jest upoważniony do jednoosobowego reprezentowania DB
w stosunkach zewnętrznych i wewnętrznych, a także ponosi odpowiedzialność za zarządzanie zakładem leczniczym DB. Do kompetencji Kierownika należy w szczególności:
- kierowanie pracą zakładu, jego jednostek oraz komórek organizacyjnych oraz podległego personelu;
- przyjmowanie skarg i zażaleń;
- realizowanie polityki finansowej DB;
- wydawanie zarządzeń wewnętrznych regulujących bieżącą działalność zakładu leczniczego DB;
- nadzór nad jakością udzielanych świadczeń zdrowotnych;
- działanie na rzecz podnoszenia kwalifikacji zawodowych personelu;
- nadzór nad utrzymaniem urządzeń, sprzętu, aparatury medycznej i zajmowanych pomieszczeń w należytym stanie technicznym z uwzględnieniem zasad BHP i przepisów przeciwpożarowych;
- podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących bieżących zakupów, sprzętu i materiałów;
- projektowanie, wdrażanie i nadzorowanie wszelkich działań związanych z innowacjami organizacyjnymi w zakładzie leczniczym DB.
- Kierownik DB może wyznaczyć:
- dyrektora przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego kierującego działalnością przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego;
- kierowników poszczególnych jednostek organizacyjnych;
- kierowników poszczególnych komórek organizacyjnych.
- W przypadku powołania dyrektora lub kierowników komórek organizacyjnych, Kierownik DB określi zakres ich obowiązków oraz udzieli im stosownych pełnomocnictw i upoważnień.
Rozdział III
Przebieg i organizacja procesu udzielania świadczeń
Zasady odpłatności za udzielane świadczenia
Dokumentacja medyczna i jej udostępnianie
- DB udziela wyłącznie świadczeń zdrowotnych odpłatnych oraz nieodpłatnych, niefinansowanych
z Narodowego Funduszu Zdrowia. Cennik świadczeń zdrowotnych stanowi załącznik numer 1 do niniejszego regulaminu. Opłata pobierana jest przed lub po udzieleniu świadczenia. W przypadku pacjentów posiadających prywatne ubezpieczenia zdrowotne w zakładach ubezpieczeń, z którymi DB zawarła stosowne umowy, opłata za udzielone świadczenia może być sfinansowana z takiego ubezpieczenia.
- Wpłata należności dokumentowana jest paragonem generowanym przez kasę fiskalną. Na życzenie pacjenta, każdorazowo za zrealizowanie odpłatnego świadczenia zdrowotnego, wystawiana jest faktura.
- DB udziela świadczeń zdrowotnych w zakresie leczenia ambulatoryjnego w jednostkach
i komórkach organizacyjnych określonych w niniejszym Regulaminie. Ponadto wykonuje świadczenia w ramach opieki domowej w domu pacjenta oraz wizyty online przy wykorzystaniu urządzeń teleinformatycznych. DB organizuje udzielanie świadczeń zdrowotnych w sposób zapewniający pacjentom najdogodniejszą formę korzystania ze świadczeń, właściwą ich dostępność, a także właściwą jakość udzielanych świadczeń.
- DB realizuje świadczenia zdrowotne codziennie w godzinach od 9.00 do 21.00 z uwzględnieniem potrzeb pacjentów oraz możliwości pracujących lekarzy.
- Ustala się rozdział czasowy przyjęć dzieci zdrowych oraz chorych tj. dzieci zdrowe są przyjmowane w godzinach 9.00-12.00 natomiast dzieci chore w godzinach 13.00-21.00.
- Proces udzielania świadczeń zdrowotnych rozpoczyna się w Rejestracji, gdzie pacjenci zgłaszają się w celu umówienia wizyty u lekarza. Rejestracja możliwa jest za pośrednictwem call-center pod numerem 459375022 oraz on-line, przy wykorzystaniu formularza na stronie internetowej https://doktorbarnaba.pl, wizytówki Google, strony na Facebooku oraz Instagramie @doktorbarnaba.
- Świadczenia zdrowotne udzielane są w miarę możliwości na bieżąco, po dokonaniu rejestracji. Pacjent przyjmowany jest w ustalonym terminie. W razie wystąpienia okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili ustalania terminu udzielania świadczenia, a które uniemożliwiają zachowanie ustalonego terminu, DB w każdy dostępny sposób informuje pacjenta o zmianie terminu.
- Świadczenia zdrowotne udzielane są w miarę możliwości jak najszybciej, zgodnie z ustalonym harmonogramem pracy.
- Po zarejestrowaniu się pacjent w umówionym dniu i o określonej godzinie zgłasza się do przyjęcia we wskazanym gabinecie lekarskim, chyba że wizyta odbywa się online, wtedy oczekuje na połączenie, przy wykorzystaniu urządzeń teleinformatycznych. W przypadku ustalenia,
że świadczenie udzielane będzie w miejscu pobytu pacjenta, lekarz i/lub pielęgniarka zgłaszają się w miejscu tego pobytu w umówionym dniu i o określonej godzinie.
- W przypadku, gdy pacjent nie odwoła wizyty i się na nią nie zgłosi, jest pobierana opłata jak za odbytą wizytę w trakcie kolejnej rejestracji. Pacjent ma prawo odwołać lub przełożyć wizytę do 4 godz. przed zaplanowanym terminem bez ponoszenia kosztów, jeśli to uzasadni losowym zdarzeniem niezależnym od pacjenta.
- Jeżeli lekarz udzielający świadczenia zalecił pacjentowi zgłoszenie się do kontroli lub na kolejną wizytę pacjent zgłasza się do rejestracji w celu uzgodnienia terminu wizyty.
- W trakcie udzielania świadczenia zdrowotnego pacjent ma prawo do uzyskania niezbędnych wyjaśnień, dotyczących postawionej diagnozy, a także zaproponowanego leczenia.
- Lekarze kierują pacjentów na leczenie szpitalne i inne niż szpitalne, realizowane w warunkach stacjonarnych i całodobowych, jeżeli cel leczenia nie może być osiągnięty ambulatoryjnie.
- W przypadku udzielania świadczeń zdrowotnych w pomieszczeniach zakładu podmiotu leczniczego, tj. w DOKTOR BARNABA PUSTELNIAK Centrum Zdrowia i Medycyny Rodzinnej
w Toruniu, pacjenci przyjmują do wiadomości, że:
- na terenie zakładu obowiązuje bezwzględny zakaz palenia tytoniu oraz spożywania alkoholu lub środków odurzających;
- konieczne jest przestrzeganie zasad higieny osobistej, zasad bezpieczeństwa i przepisów przeciwpożarowych
- konieczne jest zachowywanie się w sposób nie zakłócający pracy zakładu, a także spokoju innych osób
- w poczekalni jest prowadzona wideorejestracja celem zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom oraz personelowi.
- DB prowadzi dokumentację medyczną osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych oraz zapewnia ochronę i poufność danych zawartych w tej dokumentacji zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
- DB udostępnia dokumentację medyczną pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta.
- Po śmierci pacjenta dokumentacja medyczna jest udostępniana osobie upoważnionej przez pacjenta za życia lub osobie, która w chwili zgonu pacjenta była jego przedstawicielem ustawowym.
- DB udostępnia dokumentację medyczną również innym podmiotom uprawnionym w oparciu o stosowne przepisy prawa, w szczególności podmiotom, o którym mowa w art. 26 ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
- Za ponowne udostępnienie dokumentacji medycznej w formie wyciągów, odpisów lub kopii pobierana jest opłata zgodnie z aktualnym cennikiem, stanowiącym załącznik numer 2 do niniejszego Regulaminu. Cennik ustalany i aktualizowany jest zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Rozdział IV
Warunki współdziałania z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą
- DB, w tym lekarze i pozostały personel, współdziała z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą, a także z placówkami edukacyjnymi, placówkami opieki społecznej, organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami, w zakresie zapewnienia prawidłowości diagnostyki, leczenia, pielęgnacji i rehabilitacji pacjentów oraz ciągłości przebiegu procesu udzielania świadczeń zdrowotnych, w szczególności poprzez kierowanie do innych placówek w celu konsultacji specjalistycznych, zlecanie badań laboratoryjnych nie wykonywanych w zakładzie DB, kierowanie na zabiegi specjalistyczne, o ile nie ma możliwości ich wykonania w zakładzie DB. Szczegółowe zasady współdziałania z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą określają przepisy prawa oraz postanowienia umów zawartych pomiędzy tymi podmiotami a DB.
- W ramach współpracy z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą DB może przyjmować, konsultować, diagnozować i leczyć pacjentów na podstawie pisemnego zlecenia lekarza.
- DB wykonuje kontrole testy badań diagnostycznych innych podmiotów wykonujących działalność leczniczą i sam zleca takie badania kontrolne innym podmiotom wykonującym działalność leczniczą w celu utrzymania wysokiego poziomu usług.
- DB realizuje świadczenia lecznicze i diagnostyczne we własnym zakresie oraz korzysta z usług oferowanych przez inne podmioty wykonujące działalność leczniczą na podstawie zawartych umów
Rozdział V
Postanowienia końcowe
- Skargi i wnioski dotyczące organizowania i udzielania świadczeń zdrowotnych przez DB przyjmuje Kierownik podmiot leczniczego. Skargi lub wniosek kierować należy do Kierownika podmiotu leczniczego. Skarga lub wniosek mogą być zgłoszone pisemnie (w tym za pomocą poczty elektronicznej). Na każdą skargę lub wniosek udzielona będzie pisemna odpowiedź (w tym za pomocą poczty elektronicznej) w terminie nie przekraczającym 14 dni.
- Niniejszy regulamin został opracowany w oparciu o obowiązujące przepisy. W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem zastosowanie mają odrębne przepisy prawa. Regulamin organizacyjny uchwala właściciel podmiotu leczniczego, zatwierdza Kierownik podmiotu leczniczego.
- Podanie niniejszego regulaminu do wiadomości pacjentów następuje poprzez udostępnienie go, na wniosek pacjenta, w siedzibie zakładu DB, a także na stronie internetowej https://doktorbarnaba.pl
- Postanowienia niniejszego regulaminu zostają podane do wiadomości wszystkich lekarzy i pozostałego personelu DB.
- Niniejszy regulamin zatwierdzony przez Kierownika podmiotu leczniczego wchodzi w życie z dniem 25 marca 2024 r.